Ile czasu należy odczekać po pogrzebie, by postawić pomnik?
Stawianie pomnika na grobie bliskiej osoby ma bardzo długą tradycję. Sama nazwa pomnika wywodzi się od staropolskiej formy słowa pamiętać, pomnieć. Oznacza ona miejsce upamiętniające wydarzenie lub osobę. W naszym wpisie przyjrzymy się, po jakim czasie od pogrzebu zazwyczaj stawia się pomnik na grobie i dlaczego właściwie wręcz nie należy robić tego wcześniej. To kwestia tradycji, a ta ma bardzo praktyczne uzasadnienie.
Czas od pogrzebu do postawienia nagrobka: zwykle około 6 miesięcy
Zgodnie z ogólnie panującymi tradycjami postawienie nagrobka powinno się odbyć przed pierwszą rocznicą śmierci zmarłej osoby, jednak każdy zakład pogrzebowy oferujący usługi kamieniarskie z pewnością wskaże, że najważniejszym jest nierobienie tego zbyt szybko. Standardowo ziemia pod grobem i wokół grobu musi się odpowiednio ułożyć (najlepiej w sposób naturalny, a to wymaga czasu), ponieważ najczęściej wykonujemy tzw. groby ziemne, bez wymurowanych fundamentów. Z fundamentami, gotowymi podstawami, mamy do czynienia głównie przy grobach rodzinnych. Średni czas od pogrzebu do postawienia nagrobka to 6 miesięcy, a minimum to zwykle 3 miesiące.
Na co zwracamy uwagę przy wyborze terminu postawienia nagrobka?
Przy wyborze terminu postawienia nagrobka zwracamy uwagę przede wszystkim na dwa główne czynniki: to rodzaj gruntu na cmentarzu oraz pora roku, a co za tym idzie – atmosfera na zewnątrz. Pomników nie stawia się w temperaturze poniżej 0 st. Celsjusza, dlatego z założenia unikamy stawiania nagrobków zimą. Inaczej też będzie się zachowywał grunt tego samego rodzaju po pogrzebie zimą, inaczej po pogrzebie latem, wpływ na ułożenie będą mieć opady i inne warunki na zewnątrz. Wstępny termin postawienia pomnika określamy na podstawie warunków w konkretnym miejscu pochówku. Jeśli na przykład pogrzeb odbył się w sierpniu, pewniej będzie przeczekać kolejny sezon jesienny i zimowy niż stawiać pomnik w listopadzie, przy czym do każdego nagrobka podchodzimy indywidualnie.