Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej
Śmierć bliskiej osoby to trudny moment dla rodziny. Jeśli żegnamy dobrego człowieka, tym bardziej jest ciężko. Smutna, a nawet traumatyczna chwila, nie pozwala zebrać myśli. Wręcz trudno uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. Sądzimy, że to sen, który minie i bliska osoba znów będzie z nami. Pomimo ogromnego bólu, musimy pożegnać zmarłego.
To kolejna rzecz, która nas przerasta. Najbliższa rodzina musi jednak znaleźć w sobie siłę, żeby zorganizować ceremonię pogrzebową. Załatwienie formalności jest prostym zadaniem, jeśli już mamy akt zgonu w ręce. Zakład Pogrzebowy Karawan pomaga od początku do końca, więc nie będziemy pozostawieni sami sobie. Możemy liczyć na: odebranie zwłok z domu bądź szpitala, transport ciała do chłodni, przechowywanie zmarłego w chłodni, przygotowanie do pochówku, załatwienie wszelkich formalności urzędowych, organizację kremacji, oprawę muzyczną, druk klepsydry i nekrologów oraz wszelką potrzebną pomoc.
Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej
Uroczystość pogrzebowa nie ogranicza się jedynie do pochowania zmarłego, ale obejmuje szereg czynności. Musimy wybrać trumnę lub urnę, co jest bardzo trudnym zadaniem. W przypadku pochówku tradycyjnego musimy dostarczyć do zakładu pogrzebowego odzież oraz kilka ważnych drobiazgów, które mogą się znaleźć w trumnie. Zazwyczaj jest to różaniec, w przypadku osób wierzących. Jeśli ciało zmarłego jest kremowane, powinniśmy przynieść jego zdjęcie. Jeśli zmarły był osobą wierzącą, ceremonia odbywa się w kościele podczas Mszy Świętej. W oprawie pogrzebowej ważnym elementem są kwiaty, czyli wieniec ze wstęgą, na której znajdą się nasze ostatnie słowa, na pożegnanie. Dla rodziny katolickiej najważniejsza jest Msza Święta. Można sobie przygotować mowę pożegnalną, którą wygłosimy w kościele lub na cmentarzu. Ważnym elementem jest muzyka, zarówno w świątyni, jak i na cmentarzu. Jest podniosła i wprowadza odpowiedni nastrój. Za oprawę muzyczną odpowiada organista.
Pochówek jako ważny element oprawy pogrzebowej
Po ceremonii w Kościele następuje transport zwłok/prochów na cmentarz. Miejsce jest wcześniej wybrane. Jeśli jest grób rodzinny, zmarły w nim spocznie. Może też zostać wyznaczone nowe miejsce. Na cmentarzu następuje pożegnanie zmarłego. Jest obecny ksiądz oraz każdy, kto ma tylko życzenie uczestniczyć. Składane są wieńce, bukiety, zapalane znicze, a po odejściu uczestników, trumna lub urna jest składana do grobu. Rodzina przyjmuje kondolencje, więc każdy, kto ma życzenie, składa wyrazy współczucia. Jeśli rodzina organizuje stypę, zaprasza wybranych uczestników na posiłek do restauracji lub do domu. W przygotowaniu stypy pomaga firma pogrzebowa, dlatego warto skorzystać z jej usług. Stypa jest bardzo ważnym elementem uroczystości, ponieważ pozwala spotkać się w gronie najbliższych oraz odpocząć po trudach przygotowań do uroczystości pogrzebowej. Warto pamiętać, żeby zorganizować transport uczestnikom pogrzebu. Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie autokaru. Chodzi o to, żeby wszyscy mogli dojechać na cmentarz. Kierowca czeka do zakończenia pogrzebu i zabiera wszystkich z cmentarza.
Godne ostatnie pożegnanie
Uroczystości pogrzebowe, choć są trudne, to muszą się odbyć z ogromnym poszanowaniem zmarłego. Rodzina dba więc o każdy szczegół i stara się dopełnić wszelkich formalności. Ważny jest każdy szczegół. Dobrze jest zlecić pogrzeb takiemu zakładowi pogrzebowego, żeby podpowiedział w wielu kwestiach, bo przecież rzadko kto ma doświadczenie w organizowaniu pogrzebów. Zakład pogrzebowy pomaga również w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego z ZUS lub KRUS. Wykonywana transakcja jest w pełni bezgotówkowa. Pracownicy firmy pogrzebowej Karawan, pomagają w wypełnieniu wniosku i składają go do odpowiedniego oddziału. Po wpłynięciu środków dokonują ostatecznego rozliczenia, a rachunek oddają osobie zlecającej pochówek. Jeśli w chwili organizacji pogrzebu rodzina znajduje się w trudnej sytuacji, nie musi obawiać się problemów z płatnością. To wielka ulga, gdy zakład pogrzebowy po ludzku podchodzi do klientów.